foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


13 469 66 49
bdk_lesko@poczta.onet.pl
BDK Lesko

Dawne Lesko - Wystawa

Zapraszamy na Wystawę

Bieszczadzkie Zadumania

We wtorek 29 stycznia 2019 roku w Lesku odbyły się XI Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Rozpoczęliśmy spacerem edukacyjnym śladami leskich Żydów. Odwiedziliśmy synagogę oraz kirkut. O tym, jak ta nacja znalazła się w naszym mieście, czym się zajmowała, jakie były jej losy, tradycje i obrzędy opowiedział przewodnik Maciej Brajewski.

Popołudniem w Bieszczadzkim Domu Kultury mogliśmy się spotkać ze świadkami „Bieszczadzkich Sprawiedliwych”, czyli osobami i rodzinami osób, które pomagały ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Wysłuchaliśmy ich wzruszających tragicznych wspomnień, tylko z rzadka zakończonych pozytywnie.

Wśród leszczan na szczególne wyróżnienie zasługują Józef Zwonarz wraz z żoną Franciszką, którzy zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. O tym jak w wykonanej jamie ziemnej, usytuowanej pod swoim warsztatem ukrywali kilkoro Żydów opowiedział ich syn Romuald.

Prelekcję na temat tamtych dni i lat wygłosili dr Joanna Potaczek wraz z Grzegorzem Oleniaczem.

W spotkaniu wziął udział Burmistrz Leska Adam Snarski, który podziękował „świadkom” za żywą lekcję historii i chęć dzielenia się nią z młodymi pokoleniami. Oby to świadectwo uczyło nas tolerancji, otwartości i tego, że tylko dobro nakręca dobro. Patriotyzm należy budować nie tylko na przeszłości, ale także na przyszłości w jakiej chcemy żyć.

Uroczystość uświetnił koncert węgierskiej grupy muzycznej "Gonda Bader Duo", która zaprezentowała przepiękną muzykę klezmerską.

Foto: Dawid Lipka, Zenon Martinger
Tekst: Urząd Miasta i Gminy Lesko

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Synagoga

Bieszczadzkie Zadumnia Synagoga

Echo Bieszczadów

Zaprzyjaźnione serwisy

http://mojelesko.pl/

 

http://mojelesko.pl/

http://mojelesko.pl/

Leska karta dużej rodziny


Copyright © 2019 Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku Rights Reserved.